Kenneths anetavle

Et overblik over mine 678 aner. Der er seks tilfælde af anesammenfald og 37 aner er derfor talt med to gange. Jeg har skrevet korte historier om flere af anerne.

Numre holder styr på familierne: Find faderen ved at gange en persons nummer med 2. Moderen har det følgende nummer. Find omvendt et barn ved at dividere faderens nummer med 2.

Farver holder styr på slægtslinjerne:  farfar   farmor   morfar   mormor 


# Navn Tilnavn Født Død Beskæftigelse (sted) Børn
1 Kenneth Konrad Knudsen 1980 Nørre Snede 1
Forældre
2 Carsten Christian Knudsen 1957 Volstrup 3
3 Bente Nysom Frederiksen 1957 Bælum
Bedsteforældre
4 Henning Olav Knudsen 1930 Dr.lund 2016 Suldrup Minkavler, skovarbejder m.v. 4
5 Birthe Agnete Christensen 1936 Volstrup 2008 Suldrup Rengøringsassistent
6 Ove Frederiksen 1928 Tvorup Gårdejere 2
7 Irene Kjær Nysom 1929 Ferslev 2005 Suldrup
Oldeforældre
8
9
Kristian Andreas Knudsen
Anna Tomine Sørensen Andersen
1892 Vadum
1892 Dr.lund
1940 Dr.lund
1973 Nr.sundby
Arbejdsmand (Hjallerup)
Husbestyrerinde
12
10
11
Anton Frederik Christensen
Titta Johanne Kristine Pedersen
Toft 1899 Hørby
1904 Volsted
1984 Sæby
1995 Sæby
Banearbejder (Sæby) 11
12
13
Oluf Frederiksen
Metha Hansine Sørensen
1902 Hørby
1904 Lyngby
1992 Bælum
2006 Bælum
Arbejdsmand (Bælum) 1
14
15
Albert Jensen
Johanne Marie Larsen
Nysom
Kjær
1897 Ferslev
1900 Sønderholm
1987 Terndrup
1959 Ferslev
Gårdejere (Ferslev) 6
Tipoldeforældre
16
17
Søren Knudsen
Kirsten Marie Andersen
 
Loi
1857 Hvorup
1858 Biersted
1939 Vejgaard
1939 Nr.sundby
Arbejdsmand (Nr.sundby) 11
19 Marie Kristine Andreasen 1868 Hasseris 1914 Hjallerup (Dronninglund) 1
20
21
Chresten Christensen
Emma Elise Marie Donsted
Toft
Jøhnck, Toft
1862 Hørby
1862 Albæk
1923 Hørby
1930 Hørby
Forpagter (Hørby) 11
22
23
Peder Pedersen
Elisabeth Christensen
1860 Volstrup
1868 Volstrup
1930 Volstrup
1938 Volstrup
Skrædder (Volstrup) 13
24
25
Frederik Emil Jeppesen
Nielsine Marie Jensen
Jepsen 1864 Mygdal
1862 N.Tranders
1947 Blenstrup
1946 Blenstrup
Gårdejere (Hørby) 8
26
27
Søren Kristian Sørensen
Christine Nielsine Andreasen
Lang
 
1883 Torup
1877 Skibsted
1967 Bælum
1938 Lyngby
Husejere (Lyngby) 3
28
29
Jens Peter Jensen
Marie Jensine Petrea Juel
Nysom 1872 Ferslev
1873 Volsted
1965 Rostrup
1939 Ferslev
Gårdejere (Ferslev) 13
30
31
Jens Christian Larsen
Oline Jensen
Kjær 1859 Sønderholm
1867 Jetsmark
1923 Sønderholm
1949 Sønderholm
Gårdejere (Sønderholm) 6
Tip2oldeforældre
32
33
Knud Sørensen
Karen Kirstine Nielsdatter
1835 Vadum
1832 Lindholm
1911 Nr.sundby
1910 Nr.sundby
Daglejer, senere vægter
(Nr.Sundby)
9
34
35
Anders Hansen
Maren Stephine Jensdatter
Løi
 
1826 Biersted
1823 Saltum
1881 Aalborg
1880 Biersted
Skrædder (Biersted) 10
38
39
Jens Peter Andreasen
Christine Pedersdatter
1832 Dr.lund
1836 Volstrup
1917 Dr.lund
1874 Dr.lund
Husfolk (Dronninglund) 4
40
41
Niels Christian Christensen
Anne Marie Christensdatter
1835 Hørby
1832 Skæve
1919 Hørby
1907 Hørby
Stenhugger (Hørby) 7
!42
43
Niels Peter Thomsen
Mariane Mortensdatter Estrup
 
1840 Vesterø
 
1877 Sverige
Daglejer (Albæk)
Mejerske
1
44
45
Peder Christian Christensen
Ane Mortensdatter
1815 Volstrup
1823 Volstrup
1896 Volstrup
1905 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) 11
46
47
Jens Christensen
Johanne Marie Christensdatter
1818 Volstrup
1830 Volstrup
1896 Volstrup
1911 Volstrup
Skovfoged (Volstrup)
 
1
48
49
Jeppe Jensen
Maria Nielsdatter
1820 Bindslev
1824 Mygdal
1903 Bjergby
1903 Jelstrup
Snedker (Snevre) 6
50
!51
Niels Pedersen
Maren Jensdatter
Yde
 
1819 S.Tranders
1817 Sindal
eft. 1878
 
Tjenestekarl
Tjenestepige
1
52
53
Niels Sørensen
Nielsine Mette Kirstine Pedersen
Lang
 
1860 Torup
1862 Bælum
1943 Skibsted
1945 Skibsted
Husfolk (Skibsted) 6
54
55
Hans Andreasen
Mette Jensen
Sand
 
1847 Als
1848 Faster
1934 Als
1922 Als
Daglejer (Als) 8
56
57
Anders Jönsson
Ane Margrethe Jensen
1844 Torrlösa
1849 Ferslev
1929 Svalöv
1874 Ferslev
Arbejdsmand (Ferslev) 2
58
59
Jens Martinus Nielsen
Maria Jensdatter
Juul
 
1847 Skibsted
1846 Skibsted
1924 Volsted
1923 Volsted
Gårdejere, sognefoged (Volsted) 8
60
61
Laurs Jensen
Karen Marie Jensdatter
Kjær
 
1827 Ø.Hornum
1826 Nøvling
1898 Sønderholm
1890 Sønderholm
Gårdfolk (Sønderholm) 5
62
63
Jens Christian Christensen
Johanne Andersdatter
Bisgaard
 
1829 Jetsmark
1834 Skallerup
1919 Jetsmark
1895 Jetsmark
Husfolk (Jetsmark) 9
Tip3oldeforældre
64
!65
Søren Andersen
Maren Madsdatter
1798 Vadum
1801 V. Brønderslev
1857 Vadum
1885 Vadum
Husfolk (Vadum) 8
!66
67
Niels Christian Sørensen
Mette Maria Pedersdatter
 
1811 Lindholm
 
1853 Hvorup
Tjenestekarl (Hvorup)
 
1
68
69
Hans Nielsen
Kirsten Andersdatter
Loi
 
1790 Aaby
1801 Horne
1861 Biersted
1869 Nr.sundby
Daglejer (Biersted) 13
70
71
Jens Stephensen
Karen Olesdatter
1785 Ingstrup
1783 Stenum
1832 Aaby
1861 Aaby
Gårdfolk (Saltum/Aaby) 7
76
77
Andreas Schioldann
Johanne Christensdatter
1782 Albæk
1797 Volstrup
1864 Volstrup
1877 Volstrup
Husfolk (Volstrup) 7
78
79
Peder Christensen
Zidsel Maria Henrichsdatter
1804 Volstrup
1808 Hvidbjerg
1877 Dr.lund
 
Husfolk (Dronninglund) 3
80
81
Christen Sørensen
Mette Cathrine Nielsdatter
Toft
 
1805 Hørby
1802 Hørby
1871 Hørby
1875 Hørby
Grøftegraver (Hørby) 5
82
83
Christen Hansen
Anna Marie Jensdatter
1792 Lendum
1796 Skæve
1864 Skæve
1871 Sæby
Tømrer (Skæve) 5
86
87
Morten Christian Estrup
Maren Pedersdatter
 
Kiil
1800 Hørby
1815 Vesterø
1849 Vesterø
1883 Vesterø
Indsiddere (Vesterø) 7
88
89
Chresten Pedersen
Ane Jensdatter
1763 Volstrup
1785 Volstrup
1851 Volstrup
1856 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) 5
90
91
Morten Pedersen
Karen Olesdatter
1801 Volstrup
1797 Volstrup
1892 Volstrup
1877 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) 5
92
93
Chresten Jensen
Maren Olesdatter
1789 Volstrup
1792 Volstrup
1847 Volstrup
eft. 1850
Gårdfolk/husfolk (Volstrup) 9
94
95
Christen Larsen
Ane Svendsdatter
Damsgaard
 
1765 Understed
1798 Volstrup
1833 Volstrup
1860 Volstrup
Husfolk (Volstrup) 2
96
97
Jens Jørgensen
Inger Christensdatter
1791 Bindslev
1790 Bindslev
1854 Bindslev
1877 Bindslev
Husfolk (Bindslev) 8
!98
99
Niels Nielsen
Maren Nielsdatter
1785 Bjergby
1795 Bjergby
1868 Mygdal
1882 Mygdal
Hjulmand (Mygdal) (3)
100
!101
Peder Christian Simonsen
Maren Jensdatter
Yde
 
1791 Hals
1786
1848 S.Tranders
1821 S.Tranders
Tjenestefolk (Sdr. Tranders) 3
104
105
Søren Christensen
Anne Marie Christensen
Lang
 
1820 Torup
1819 Skørping
1902 Torup
1868 Torup
Skovarbejder (Torup) 5
106
107
David Jacob Pedersen
Abild Larsen
1840 Rønbjerg
1837 Bælum
 
1903 Skibsted
Teglbrænder, soldat
 
1
108
109
Andreas Christensen
Kirsten Marie Madsdatter
Sand
 
1809 Als
1804 Als
1889 Als
1872 Als
Husfolk (Als) 5
110
111
Jens Nielsen
Gunder Katrine Nielsdatter
1805 Faster
1806 Faster
1875 Faster
1867 Faster
Gårdfolk (Faster) 4
112
113
Jöns Jönsson
Pernilla Bengtsdotter
1817 Torrlösa
1810
1867 Torrlösa
1882 Torrlösa
Husfolk (Torrlösa) 4
114
115
Jens Jensen
Marie Magdalene Larsdatter
Nysum
 
1813 Lillevorde
1819 Gunderup
1858 Ferslev
1901 Ferslev
Gårdfolk (Ferslev) 5
116
117
Niels Nielsen
Maren Pedersdatter
Juul
 
1804 Skibsted
1803 Skørping
1879 Skibsted
1867 Skibsted
Gårdejere (Skibsted Ågård) 3
118
119
Jens Peter Pedersen
Ane Marie Nielsdatter
1818 Komdrup
1822 Skibsted
1855 Skibsted
1874 Skibsted
Gårdejere (Skibsted Holmgård) 9
120
121
Jens Laursen
Zigne Christensdatter
Kjær
 
1794 Ø.Hornum
1805 Svenstrup
1880 Ø.Hornum
1869 Ø.Hornum
Gårdfolk (Ø.Hornum) 7
!122
!123
Jens Jensen
Marie Nielsdatter
Koch
 
1805 Nøvling
1803 Dall
1877 Sønderholm
1873 Sønderholm
Gårdfolk (Sønderholm) 5
124
125
Christen Jensen
Mette Marie Stephansdatter
Bisgaard
 
1773 Jetsmark
1780 Aaby
1859 Jetsmark
1850 Jetsmark
Gårdfolk (Jetsmark) 3
126
127
Anders Jensen
Maren Christophersdatter
Sorthøj
 
1799 Skallerup
1793 Tornby
1842 Skallerup
eft 1855
Husfolk (Skallerup) 5
Tip4oldeforældre
128
129
Anders Sørensen
Maren Larsdatter
Skjærsig
 
1754 Aaby
1770 Aaby
1831 Vadum
1839 Vadum
Gårdfolk (Vadum) 7
134
135
Peder Pedersen
Karen Christensdatter
Villads/Wille
 
1776 Vadum
1774 Sulsted
1846 Lindholm
1854 Hvorup
Husfolk (Lindholm) (2)
!136
!137
Niels Hansen
Ane Christensdatter
1753
1764
før 1814
 
Skomager (Aaby) (4)
138
139
Anders Mortensen
Inger Friderichsdatter
Holm
 
1745 Horne
1760 Asdal
1812 Asdal
1852 Asdal
Skomager (Asdal) 3
!140
141
Stephen Nielsen
Johanne Nielsdatter
Nymand
 
1743
1755 Ingstrup
eft 1811
1794 Ingstrup
Gårdfolk (Ingstrup) 1
142
!143
Ole Sørensen
Maren Nielsdatter
1753 Stenum
1755
1814 Stenum
1818 Stenum
Gårdfolk (Stenum) 3
152
153
Hans Axelsen
Johanne Andersdatter
Schioldan
Mørk
1748 Albæk
1755 Albæk
1825 Albæk
1850 Albæk
Selvejere (Albæk) 11
154
!155
Christen Pedersen
Else Pedersdatter
 
Buus
1758 Understed
1758
1821 Volstrup
1833 Volstrup
Husfolk (Volstrup) 3
156
!157
Christen Pedersen
Else Pedersdatter
 
Buus
1758 Understed
1758
1821 Volstrup
1833 Volstrup
Husfolk (Volstrup) 3
158
159
Henrich Thomsen
Anna Chrestensdatter
1761 Karby
1775 Hvidbjerg
1837 Hvidbjerg
1822 Hvidbjerg
Husfolk (Hvidbjerg) 3
160
161
Søren Jacobsen
Anna Christensdatter
1777 Hørby
1778 Hørby
 
1863 Hørby
1
!162
163
Niels Nielsen
Johanne Andersdatter
1760
1770 Hørby
1817 Hørby
1804 Hørby
Skoleholder (Hørby) 3
164
165
Hans Christensen
Karen Heilesdatter
1756 Lendum
1758 Ugilt
1830 Lendum
1796 Lendum
Gårdfolk (Lendum) 1
166
!167
Jens Nielsen
Ane Jensdatter
Hiort
 
1749 Hellevad
1760
1809 Skæve
1831 Skæve
Husfolk (Skæve) 3
173 Anna Mortensdatter 1775 Hørby 1861 Volstrup Væverske (Hørby) 1
174
175
Thomas Christian Christensen
Maren Paulsdatter
Kiil
Tveden
1791 Horne
1793 Vesterø
1874 Hals
1850 Vesterø
Fisker (Vesterø) 6
176
177
Peder Nielsen
Maren Christensdatter
Haven
 
1731 Volstrup
1727 Volstrup
1802 Volstrup
1776 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) 3
178
179
Jens Mortensen
Maren Christensdatter
1753 Volstrup
1752 Volstrup
1822 Volstrup
1820 Volstrup
Skovfoged (Volstrup) 4
180
181
Peder Mortensen
Ane Nielsdatter
Østergaard
 
1764 Volstrup
1758 Volstrup
1840 Volstrup
1820 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) 1
182
!183
Ole Christensen
Margrethe Pedersdatter
1766 Volstrup
1763 Understed
1842 Volstrup
1850 Volstrup
Bødker (Volstrup) 3
184
185
Jens Jensen
Maren Thomasdatter
1747 Volstrup
1760 Volstrup
1811 Volstrup
1830 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) 8
186
!187
Ole Thomsen
Margrethe Jensdatter
Stensig
 
1752 Understed
1753
1829 Volstrup
1835 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) 3
188
189
Laurids Nielsen
Karen Christensdatter
Damsgaard
 
1738 Hørby
1737
1803 Understed
1784 Understed
Gårdfolk (Understed) 3
190
191
Sven Jensen
Lisbeth Thomasdatter
1768 Volstrup
1768 Volstrup
1852 Volstrup
1830 Volstrup
Husfolk (Volstrup) 2
!192
193
Jørgen Jensen
Johanne Christensdatter
1762
1765 Bindslev
1843 Bindslev
1846 Bindslev
Husfolk (Nr. Bindslev) 3
194
195
Christen Christensen
Maren Sørensdatter
Kiil
 
1758 Bindslev
1760 Bindslev
1829 Bindslev
1847 Bindslev
Tømrer (Bindslev) 5
!196
!197
Niels Sørensen
Maren Andersdatter
Vestergaard
 
1737
1747
1806 Bjergby
 
Gårdfolk (Bjergby) 6
198
!199
Niels Larsen
Maren Nielsdatter
Wadet
 
1761 Mygdal
1758 Bjergby
1841 Mygdal
1848 Mygdal
Tømrer (Mygdal) 1
!200
!201
Simon Sørensen
Mette Sophie
(Hals)
208
209
Christen Poulsen
Kirsten Christensdatter
Lang
 
1781 Lyngby
1782 Skørping
1865 Torup
1861 Siem
Daglejer (Siem) 2
!210
!211
Christen Christensen
Anne Christensdatter
Tjenestemand (Skørping)
212
213
Peder Christian Sørensen
Mette Jensdatter
Bech
 
1803 Snedsted
1803 Øster Jølby
1877 Skibsted
1848 Bjørnsholm
Teglbrænder (Rønbjerg, Skibsted) 8
214
215
Lars Christensen
Kirsten Jensdatter
Ouesen
 
1801 S.Kongerslev
1809 Bælum
1879 Bælum
1880 Bælum
Gårdejere (Bælum) 7
216
!217
Christen Jensen
Kirsten Jensdatter
Sand
 
1762 Als
1770 Skørping
1832 Als
1852 Als
Husfolk (Als) 5
218
219
Mads Sørensen
Inger Hansdatter
1775 Als
1768 Als
1851 Als
1832 Als
Gårdfolk (Als) 4
220
221
Niels Jensen
Mette Olufsdatter
1774 Nørre Vium
1781 Faster
1839 Faster
1852 Faster
Gårdfolk (Faster) 3
222
223
Niels Jensen
Marie Katrine Jensdatter
Egvig
 
1770 Borris
1776 Dejbjerg
1837 Faster
1846 Bølling
Husfolk (Faster) 3
!224
225
Jöns Jönsson
Elna Andersdotter
1780 Torrlösa
1781 Torrlösa
 
 
Husfolk (Torrlösa) (3)
226
227
Bengt Nilsson
Marna Mårtensdotter
1784 Torrlösa
1777 Torrlösa
1862 Torrlösa
1842 Torrlösa
Husfolk (Torrlösa) (4)
228
!229
Jens Justesen
Maren Sørensdatter
1781 Gudum
1782 Ravnkilde
1848 Lillevorde
1858 Gudum
Husmand, daglejer (Lillevorde)
Huskone (Gudum)
1
230
231
Lars Christian Jensen
Karen Nielsdatter
1777 Gunderup
1793 Dall
1871 Ferslev
1865 Ferslev
Væver (Gunderup) 9
232
233
Niels Christensen
Maren Nielsdatter
Juul
 
1766 Lyngby
1766 Bælum
1854 Skibsted
1821 Skibsted
Gårdfolk (Skibsted Ågård) 6
234
235
Peder Jensen
Ane Sørensdatter
Moskov
 
1755 Skørping
1784 Blenstrup
1818 Skørping
1864 Skørping
Husfolk (Skørping) 4
236
237
Peder Jensen
Maria Pedersdatter
Kræmer
 
1788 Komdrup
1791 Komdrup
1854 Komdrup
1872 Komdrup
Gårdfolk (Komdrup) 2
238
239
Niels Nielsen
Karen Hansdatter
Lang
 
1791 Skibsted
1791 Lyngby
1874 Skibsted
1858 Skibsted
Gårdfolk (Skibsted Holmgård) 6
!240
241
Lars Larsen
Anne Andersdatter
Kjær
 
1730
1752 Ø.Hornum
1827 Ø.Hornum
1831 Ø.Hornum
Gårdfolk (Ø.Hornum) 8
242
243
Christen Knudsen
Johanne Jensdatter
1769 Gunderup
1768 Sønderholm
1820 Svenstrup
1836 Svenstrup
Skrædder (Svenstrup) 4
248
249
Jens Sørensen
Karen Christensdatter
Bisgaard
 
1744 Pandrup
1744 Ingstrup
1777 Pandrup
1819 Pandrup
Gårdfolk (Pandrup) 2
!250
!251
Stephen Nielsen
Anne Michelsdatter
Nymand
 
1743
1751
eft 1811
1785 Ingstrup
Gårdfolk (Aaby/Ingstrup) 2
252
!253
Jens Pedersen
Birgitte Pedersdatter
Sorthøj
 
1759 Vejby
1758
1826 Skallerup
1823 Skallerup
Husfolk (Skallerup) 4
!254
!255
Christopher
Mette Thomsdatter
 
1761
 
1840 Skallerup
 
Huskone, fattiglem (Tornby)
1
Tip5oldeforældre
!256
!257
Søren Andersen
Else Jepsdatter
Røn
 
1719
1716
1780 Aaby
1802 Aaby
Gårdfolk (Aaby) 4
258
259
Laurits Madsen
Maren Larsdatter
1723 Jetsmark
1732 Aaby
1797 Aaby
1795 Aaby
Gårdfolk (Aaby) 11
!268
269
Peder Pedersen
Maren Jørgensdatter
Wille
 
1741
1748 Ajstrup
1796 Hammer
1794 Hammer
Husfolk (Hammer) 3
!270
!271
Christen Nielsen
Mette Nielsdatter
1745
1736
eft 1807
 
Husfolk (Sulsted) (3)
276
!277
Morten Andersen
Inger Lauridsdatter
Holm
 
1714 Horne
 
1788 Horne
1764 Horne
(Horne) (1)
278
279
Friderich Ditløfsen
Maren Christensdatter
1717 Horne
1726 Asdal
1793 Asdal
eft 1793
Skrædder (Asdal) 8
!282
!283
Niels Andersen
Ellen Clemensdatter
(Ingstrup)
!284
!285
Søren Andersen
Maren Olesdatter
 
1718
1767 Stenum
1797 Stenum
Gårdfolk (Stenum) 5
304
!305
Axel Jørgensen
Usale Catrine Johannesdatter
Schioldan
Winther
1703 Spjellerup
1706
1770 Albæk
1791 Albæk
Selvejere (Albæk) 12
!306
307
Anders Christensen
Karen Nielsdatter
Mørk
 
(Albæk) (8)
!308
!309
Peder Christensen
Johanne Madsdatter
1714
1721
1777 Understed
 
Husfolk (Understed) 4
!312
!313
Peder Christensen
Johanne Madsdatter
1714
1721
1777 Understed
 
Husfolk (Understed) 4
316
!317
Thomas Christensen
Anna Henrichsdatter
1729
1736
1799 Hvidbjerg
 
Skoleholder (Hvidbjerg) 7
!318
!319
Christen Jensen
Zidsel Laursdatter
1743 Solbjerg
1745
 
1777 Hvidbjerg
Gårdfolk (Hvidbjerg) 2
320
321
Jacob Mortensen
Johanne Sørensdatter
Hejselhus
 
1749 Hørby
1751 Hørby
1821 Hørby
1820 Hørby
Smed (Hørby) 9
322
323
Christen Pedersen
Anne Marie Nielsdatter
1744 Hørby
1749 Hørby
1817 Hørby
1821 Hørby
Gårdfolk (Hørby) 4
!326
!327
Anders Sørensen
Mette Christensdatter
1724
1732
1797 Hørby
1799 Hørby
Skoleholder, bogbinder (Hørby) 2
!328
!329
Christen Christensen
Maren Christensdatter
1705
1724
eft 1787
eft 1801
Gårdfolk (Lendum)
330
!331
Heile Christensen
Karen Christensdatter
1722 Ugilt
1727
1763 Ugilt
1808 Ugilt
Gårdfolk (Ugilt) 2
!332
!333
Niels Jensen
Maren Nielsdatter
Hiort 1688
1719
1758 Hellevad
1789 Hellevad
Husfolk (Hellevad)
!346
347
Morten Nielsen
Dorthe Larsdatter
Toft
 
1745
1744 Skæve
1822 Hørby
1824 Hørby
Husfolk, almisselemmer (Hørby) (5)
348
349
Christen Jørgensen
Inger Marie Rasmusdatter
Kiil
Smidt
1763 Horne
1765 Mygdal
1833 Vesterø
1847 Vesterø
Skoleholder (Vesterø) 8
350
351
Poul Madsen
Maren Pedersdatter
Tveden
Skov
1759 Karup
1757 Torslev
1844 Vesterø
1830 Vesterø
Matros (Vesterø) 8
!352
353
Niels Andersen
Maren Pedersdatter
Bajensgård
 
1698
1700
1780 Volstrup
1752 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) (3)
!354
!355
Chresten Jensen
Karen Pedersdatter
Haven
 
Gårdfolk (Volstrup)
!356
!357
Morten Jensen
Ane Jacobsdatter
1721
1714
1810 Volstrup
1784 Volstrup
Tækker (Volstrup) 5
358
359
Christen Jensen
Ane Christensdatter
1710 Volstrup
1726 Volstrup
1778 Volstrup
1763 Volstrup
9
!360
!361
Morten Pedersen
Maren Jacobsdatter
1709
1729
1780 Volstrup
1799 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup)
!362
!363
Niels Laursen
Karen Hansdatter
1729
1736
1816 Understed
1786 Understed
Husfolk (Understed) (4)
364
365
Christen Olesen
Karen Laursdatter
1734 Volstrup
1727 Volstrup
1771 Volstrup
1817 Volstrup
Bødker (Volstrup) 4
!368
!369
Jens Christensen
Karen Jensdatter
1703
1707
1759 Volstrup
1791 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) 5
!370
!371
Thomas Nielsen
Kirsten Thomasdatter
1723
1737 Volstrup
1803 Volstrup
1797 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) 10
!372
!373
Thomas Pallesen
Karen Jensdatter
1710
1712
1773 Understed
1797 Understed
Gårdfolk (Understed) (7)
!376
!377
Niels Rasmussen
Kirsten Christensdatter
1693
 
1762 Hørby
eft. 1762
Husfolk (Hørby) 2
!378 Christen Christensen Damsgaard 1700 1772 Understed Gårdmand (Understed)
380
381
Jens Svendsen
Maren Andersdatter
1739 Volstrup
1736
1804 Volstrup
1807 Volstrup
Husfolk, almisselemmer (Volstrup) 2
382
!383
Thomas Marcussen
Anne Pedersdatter
1724
1731
1799 Volstrup
1780 Volstrup
Husfolk (Volstrup) (4)
386
!387
Christen Hansen
Johanne Jensdatter
1733 Bindslev
1726
1804 Bindslev
1793 Bindslev
Husfolk (Bindslev) 4
!388
!389
Christen Jensen
Johanna Thomasdatter
Kiil
 
1710
1720
1772 Bindslev
1807 Bindslev
(Bindslev) (5)
390
391
Søfren Jacobsen
Anne Jørgensdatter
Hegelund
 
1732 Sindal
1730 Sindal
1772 Bindslev
1820 Bindslev
Smed (Bindslev) 6
!396
397
Lars Pedersen
Ingeborrig Nielsdatter
Wadet
 
1731
1721 Mygdal
1807 Mygdal
1799 Mygdal
Tømrer (Mygdal)
!416
!417
Poul Poulsen
Mette Christensdatter
Soldat
 
(Lyngby)
418
419
Christen Sørensen
Berethe Sørensdatter
Nymand
 
1755 Fræer
1752 Skørping
1834 Skørping
1793 Skørping
Træskomager (Skørping) 5
424
425
Søren Christensen
Maren Jensdatter
Bech
 
1777 Snedsted
1779 Snedsted
1847 Falslev
eft 1855
Teglbrænder 9
!426
427
Jens Christensen
Maren Jensdatter
1766
1777
1813 Øster Jølby
1835 Øster Jølby
Gårdfolk (Øster Jølby) 8
!428
!429
Christen Larsen
Inger Nielsdatter
1747
1760
Gårdfolk (Sdr. Kongerslev) (6)
!430
431
Jens Jensen
Abiel Nielsdatter
Ouesen
 
1772 Bælum
1779 Terndrup
1825 Bælum
1850 Bælum
Gårdfolk (Bælum) 3
!432
!433
Jens Nielsen
Anne Andersdatter
1717
1719
 
1791 Als
Husfolk (Als)
!436
!437
Søren Madsen
Kirsten Michelsdatter
1733
1735
1801 Als
1802 Als
Husfolk, almisselemmer (Als) 5
!438
!439
Hans Pedersen
Anne Andersdatter
1724
1728
1806 Als
1794 Als
Gårdfolk (Als)
!440
!441
Jens Nielsen
Ane Cathrine Madsdatter
Kirkegård
 
1741
1751
Gårdfolk (Nørre Vium) (9)
!442
!443
Ole Bendsen
Ellen Nielsdatter
Eistrup
 
1730
1748
1791 Faster
eft 1801
Gårdfolk (Faster) (6)
444
!445
Jens Nielsen
Gunder Jensdatter
Egvig
 
1730 Borris
1730
1796 Borris
1814 Faster
Almisselemmer (Borris)
!446
!447
Jens Jensen
Karen Christensdatter
Rabjerg
 
1746
1747
1816 Borris
1833 Borris
Husfolk (Borris) 5
!450
451
Anders Tufvasson
Karna Olasdotter
1743
1740 Torrlösa
1817 Torrlösa
1801 Torrlösa
Husfolk (Torrlösa) (3)
!452
!453
Nils Bengtsson
Boel Pärhsdotter
1743
1740
 
 
Husfolk (Torrlösa) (4)
!454
!455
Mårten Magnusson
Karna Nilsdotter
 
 
Husfolk (Torrlösa)
456
457
Just Nielsen
Maren Jensdatter
 
Peen
1727 Lillevorde
1749 Gudum
1787 Gudum
eft 1801
(Gudum) 4
460
461
Jens Nielsen
Magdalene Larsdatter
Peen
 
1740 Gunderup
1745 Gunderup
1817 Gunderup
1815 Gunderup
Gårdfolk (Gunderup) 8
462
!463
Niels Madsen
Magdalene Marie Sørensdatter
Krag, Kraas
 
1760 Ellidshøj
1753
 
1829 Gunderup
Gårdejere (Dall) 9
!464 Christen Jul 1735 1811 Skibsted
!466
!467
Niels Jensen
Inger Laursdatter
(Bælum) (4)
!468
!469
Jens Pedersen
Maren Andersdatter
 
1717
før 1787
1787-1801
Husfolk (Skørping)
!470
!471
Søren Christophersen
Maren Nielsdatter
1748
1756
1825 Torup
 
Husfolk (Blenstrup/Torup) (5)
472
!473
Jens Andersen
Anne Pedersdatter
1754 Komdrup
1760
1831 Komdrup
1835 Komdrup
Gårdfolk (Komdrup) 5
474
!475
Peder Jensen
Maren Albrethsdatter
Kræmer
 
1747 Komdrup
1750
1804 Komdrup
1836 Komdrup
Gårdfolk (Komdrup) 7
476
477
Niels Christensen
Anna Mickelsdatter
Lang
Drejer
1757 Bælum
1761 Skibsted
1831 Skibsted
1796 Skibsted
Gårdfolk (Skibsted) 3
478
479
Hans Michelsen
Maren Christensdatter
1743 Lyngby
1764 Lyngby
1802 Lyngby
1796 Lyngby
Skoleholder (Terndrup) 6
482
!483
Anders Poulsen
Anne Pedersdatter
1720 Ø.Hornum
1728
1787 Ø.Hornum
1802 Ø.Hornum
Gårdfolk (Øster Hornum) 8
484
485
Knud Christensen
Sine Pedersdatter
1739 Gunderup
1744 Ellidshøj
1776 Gunderup
1780 Gunderup
Gårdfolk (Gunderup) 3
!486
!487
Jens Mortensen
Karen
1724
1728
1788 Sønderholm
1790 Sønderholm
(Sønderholm) 9
!496 Søren Madsen 1711 1783 Pandrup Gårdmand (Pandrup) (2)
!498
499
Christen Nielsen
Maren Pedersdatter
Østergaard
 
 
1715 Ingstrup
1772 Ingstrup
1774 Ingstrup
Gårdfolk (Ingstrup) 4
504
505
Peder Jensen
Maren Nielsdatter
Øster/Lergrav
 
1731 Vejby
 
1805 Vejby
1779 Vejby
Gårdfolk (Vejby) 5
Tip6oldeforældre
!516
!517
Mads Knudsen
Else Laursdatter
1690
1692
1752 Aaby
1752 Aaby
Gårdfolk (Aaby) 6
!518
!519
Lars Sørensen
Anne Sørensdatter
1697
1701
1755 Aaby
1749 Aaby
Gårdfolk (Aaby) (4)
!538
!539
Jørgen Pedersen
Anne Marie Olufsdatter
1720
 
1777 Ajstrup
før 1777 Ajstrup
(Ajstrup) (2)
!552
!553
Anders
Karen Thomasdatter
Holm
 
 
1687
1742 Horne
1740 Horne
(Horne) (2)
556
!557
Ditløf Mortensen
Inger Jensdatter
1681 Horne/Asdal
 
1737 Horne
1758 Horne
Fattiglemmer (Horne) (7)
558
!559
Christen Nielsen
Chisten Blaaes Hustru
Blaae
 
1682 Asdal
1693
1760 Asdal
1773 Asdal
Husfolk (Asdal) (2)
608
609
Jørgen Madsen
Elisabeth Axelsdatter
Hoflund
Sandbye
1658 Jystrup
Sandby
1711 Spjellerup
 
Degn (Spjellerup) 3
!614
615
Niels Jensen
Anne Nielsdatter
Drejer
 
 
før 1757
(Albæk) (4)
632
!633
Christen Thomsen
Maren Bendixdatter
1692 Karby
1700
1746 Redsted
1754 Redsted
(Redsted) 6
640
!641
Morten Madsen
Mette Marie Christensdatter
1721
1722
1805 Hørby
1809 Hørby
Gårdmand (Hørby)
Gårdkone, tigger (Hørby)
1
!642
643
Søfren Jensen
Ane Thorstensdatter
1701
1707
1776 Hørby
1786 Hørby
Husfolk (Hørby)
!644
!645
Peder Pedersen
Margrethe Christensdatter
1691
1710
1758 Hørby
1751 Hørby
Gårdfolk (Hørby) 3
!646
!647
Niels Pedersen
Ane Pedersdatter
(Hørby)
!660
!661
Christen Mortensen
Karen Christensdatter
Gårdfolk (Ugilt) (3)
!694
!695
Lars Christensen
Magrethe Christensdatter
Sallingbo
Stær
 
1703
1757 Skæve
1773 Skæve
Husfolk (Skæve) (3)
696
697
Jørgen Larsen
Ane Jensdatter
Kiil
Bjerg
1717 Horne
1733 Horne
1791 Horne
1808 Horne
Gårdfolk (Horne) 5
!698
!699
Rasmus Andersen
Kirsten Poulsdatter
Smidt
 
1719
1730
1772 Mygdal
1810 Mygdal
Skoleholder (Mygdal) (5)
!700
!701
Mads Poulsen
Christence Madsdatter
Tveden
 
Gårdfolk (Karup) (5)
!702
!703
Peder Sørensen
Maren Nielsdatter
Skov
 
1725
1721
1758 Torslev
1798 Torslev
Gårdfolk (Torslev) (2)
!706 Peder Christensen eft. 1728 Gårdmand (Volstrup)
!716
!717
Jens Michelsen
Maren Sørensdatter
1663
1676
1741 Volstrup
1728 Volstrup
Gårdfolk (Understed, Volstrup) 10
!718
719
Christen Jensen
Ane Christensdatter
1679 Tårs
1700
1742 Volstrup
 
Gårdfolk (Volstrup) 10
!728
!729
Oluf Jacopsen
Giøe Christensdatter
Møller
 
1694
 
1761 Volstrup
 
Husfolk (Volstrup) (2)
!730
!731
Lars Andersen
Kirsten Andersdatter
Mørch
 
1683
1693
1773 Volstrup
1756 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) (5)
!742
!743
Thomas Truelsen
Margrethe Heilesdatter
1688
1701
1743 Volstrup
1788 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) 8
!760
!761
Svend Jensen
Margrethe Jensdatter
Gårdfolk (Volstrup) 5
!762 Anders Jensen Gårdmand (Volstrup)
!764
765
Marqvar Thomsen
Maren Jensdatter
Marcus, Marius
 
1685 Understed
1700
1763 Volstrup
1772 Volstrup
Gårdfolk (Volstrup) 6
772 Hans Povelsen 1710 Bindslev 1772 Bindslev Gårdmand (Bindslev) (4)
780
781
Jacob Pedersen
Maren Thomasdatter
Hegelund
 
1697 Hjørring
1706 Sindal
1770 Børglum
1791 Børglum
Gårdfolk (Sindal) 4
782
783
Jørgen Jensen
Maren Pedersdatter
1695 Sindal
1685
1776 Sindal
1764 Sindal
Gårdfolk (Sindal)
!794
!795
Niels Jensen
Karen
!836
!837
Søren Christensen
Kirsten Olufsdatter
Nymand
 
1727
1715
1802 Skørping
1793 Skørping
Husfolk (Skørping) (2)
!838 Søren Nielsen Skomager 1717 1787 Skørping (Skørping) (3)
!850
851
Jens Pedersen
Ide Jensdatter
Taarsted
Bojer
1744 Skyum
1738 Skyum
1809 Snedsted
1812 Snedsted
Gårdfolk (Snedsted) 3
!854
!855
Jens Larsen
Mette Christensdatter
Odgaard
 
1739
1729
1804 Øster Jølby
1818 Øster Jølby
Gårdfolk (Øster Jølby)
862
863
Niels Michelsen
Bodil Nielsdatter
1739 Lyngby
1750 Lyngby
1802 Lyngby
1834 Lyngby
Gårdfolk (Lyngby) 8
!888 Niels Larsen Egvig (Borris)
!902
!903
Ola Gudmundsson
Gunnil Larsdotter
1705
1700
1775 Torrlösa
1767 Torrlösa
Husfolk (Torrlösa)
!912
!913
Niels Justesen
Maren Lauridsdatter
 
Bøg
1702
1700
1756 Lillevorde
1743 Lillevorde
(Lillevorde) 5
914
915
Jens Nielsen
Anne Mogensdatter
Peen
 
1708 Gudum
1725 Gudum
1767 Gudum
1777 Gudum
(Gudum) 9
920
921
Niels Jensen
Anne Nielsdatter
1703 Gunderup
1704 Gunderup
1748 Gunderup
 
(Gunderup)
922
923
Laurids Christensen
Maren Michelsdatter
1699 Gunderup
1707 Lillevorde
1768 Gunderup
1769 Gunderup
Gårdfolk (Gunderup) 11
924
925
Mads Christensen
Kirsten Olufsdatter
Nørgaard
Kjær
1713 Ellidshøj
1716 Ø.Hornum
1777 Ellidshøj
1774 Ellidshøj
Gårdfolk (Ellidshøj) 8
!938 Anders Sørensen (Skørping)
!944
!945
Anders Sørensen
Anne Jensdatter
Kræmer 1723
1710
1763 Komdrup
1758 Komdrup
(Komdrup) 5
948
!949
Jens Pedersen
Ane Jensdatter
Kræmmer
 
1716 N.Kongerslev
1716 S.Kongerslev
1777 Komdrup
1769 Komdrup
(Komdrup) 6
!952
953
Christen Nielsen
Mette Sørensdatter
Lang
 
1720
1727 Lyngby
1806 Lyngby
1805 Lyngby
(Bælum) 6
954
955
Mickel Nielsen
Boel Sørensdatter
Drejer
 
1708 Solbjerg
1716 Skibsted
1776 Skibsted
1790 Skibsted
Husfolk (Skibsted) 6
956
957
Michel Nielsen
Mette Andersdatter
1694 Lyngby
1702 Lyngby
1775 Lyngby
1762 Lyngby
Gårdfolk (Lyngby) 7
958
959
Christen Pedersen
Karen Stephensdatter
1722 Lyngby
1726
1794 Lyndby
1804 Lyngby
Gårdfolk (Lyngby) 7
964
965
Poul Knudsen
Sophie Willadsdatter
1677 Ø.Hornum
1685 Dall
1758 Ø.Hornum
1748 Ø.Hornum
Gårdfolk (Øster Hornum)
!968 Christen Knudsen (Gunderup)
970
971
Peder Christensen
Mette Olufsdatter
Nørgaard
Kjær
1708 Ellidshøj
1713 Ø.Hornum
1787 Ellidshøj
1786 Ellidshøj
Gårdfolk (Ellidshøj) 6
998
999
Peder Christensen
Inger Laursdatter
1680 Ingstrup
1682 Ingstrup
1762 Ingstrup
1760 Ingstrup
Gårdfolk (Ingstrup) 5
!1008
1009
Jens Pedersen
Anne Ydesdatter
   
1692 Vejby
 
1761 Vejby
Gårdfolk (Vejby) 5
!1010
!1011
Niels Sørensen
Mette Christensdatter
      (Vejby) (3)
Tip7oldeforældre
1112
1113
Morten Olufsen
Helle Christensdatter
Tvilling, Degn
 
1651 Hjørring
1650
1708 Horne
eft 1681 Horne
Degn (Horne/Asdal) (2)
!1116
!1117
Niels
Ingeborg Christensdatter
Blaae
 
 
1654
før 1732
1733 Asdal
(Asdal) (3)
!1216 Mads Jørgensen Hoflund Helsingør 1670 Jystrup Præst (Jystrup-Valsølille) (4)
1218
1219
Axel Jacobsen
Karen Jørgensdatter
Sandbye
 
 
Odense
1676 Sandby
 
Præst (Sandby-Vrangstrup) (3)
!1231 Maren Sørensdatter 1681 1757 Albæk (Albæk) (8)
!1264
!1265
Thomas Pedersen
Thale Christensdatter
(Karby)
!1280
!1281
Mads Christensen
Ane Mortensdatter
1666
1688
1748 Hørby
1754 Hørby
Gårdfolk (Hørby) (2)
!1286 Thorsten Skrædder 1663 1730 Hørby Skrædder (Hørby) (5)
1392
!1393
Laurs Nielsen
Maren Jørgensdatter
Kiil
 
1690 Horne
1688
1743 Horne
1742 Horne
Fæstere (Horne) (4)
!1394
!1395
Jens Christen
Else Jensdatter
Bjerg
 
1681
1693
1761 Horne
1773 Horne
(Horne)
!1438
!1439
Christen Jørgensen
Anne Thomasdatter
1720 Volstrup
eft. 1720
Gårdfolk (Volstrup) 5
!1530
!1531
Jens Michelsen
Maren Sørensdatter
1663 Volstrup
1676
1741 Volstrup
1728 Volstrup
Gårdfolk (Understed, Volstrup) 10
1544
!1545
Povel Pedersen
Kirsten Olesdatter
Hjulmand
 
1650 Tversted
1670
eft 1739
 
Bødker (Bindslev) 4
!1560
1561
Peder Jakobsen
Inger Hansdatter
Hegelund
 
1660 Rubjerg
1681 Jelstrup
 
1709 Hjørring
Fæstere (Hjørring) 5
!1562
!1563
Thomas Ollesen
Else Jeppesdatter
1675
1685
1741 Sindal
1723 Sindal
Fæstere (Sindal) 5
!1564
!1565
Jens Pedersen
Anne Jensdatter
 
1674
(Sindal)
!1566 Peder Hvidemos 1659 1731 Sindal
!1702
!1703
Jens
Dorthe Johansdatter
Bojer
 
(Skyum)
1724
1725
Michel Nielsen
Mette Andersdatter
1694 Lyngby
1702 Lyngby
1775 Lyngby
1762 Lyngby
Gårdfolk (Lyngby) 7
!1726
1727
Niels Jensen
Mette Pedersdatter
Jul
 
1718
1720
1790 Lyngby
1793 Lyngby
Gårdfolk (Terndrup)
1828
!1829
Niels Pedersen
Ellen Jensdatter
Peen
 
1678
1679
1755 Gudum
1754 Gudum
(Gudum) (6)
!1830
1831
Mogens Jensen
Maren Knudsdatter
1676 Gudum
1689 Gudum
1735
1758 Gudum
(Gudum) (5)
!1840
!1841
Jens Nielsen
Birgitte Madsdatter
1644 Gunderup
 
1736 Gunderup
1745 Gudum
(Gunderup)
!1842
!1843
Niels Nielsen
Ana Nielsdatter
(Gunderup)
1844
1845
Christen Nielsen
Magdalene Lauritsdatter
1657 Gunderup
1668 Gunderup
1704 Gunderup
1749 Gunderup
(Gunderup) 5
!1846
1847
Michel Jensen
Maren Clemensdatter
Nørgaard
 
1667
1668 Gunderup
1715 Gunderup
1745 Gunderup
(6)
1848
1849
Christen Pedersen
Signe Mogensdatter
Nørgaard
 
1673 Volsted
1684 Ellidshøj
1748 Ellidshøj
1759 Ellidshøj
(11)
1850
!1851
Oluf Andersen
Maren Nielsdatter
Kjær
 
1678
1691
1760 Ø.Hornum
1761 Ø.Hornum
Gårdfolk (Ø.Hornum) (6)
1896
!1897
Peder Larsen
Ingeborg Jensdatter
Kræmer
 
1672 N.Kongerslev
 
1739 N.Kongerslev
1744
(7)
!1906
!1907
Søfren Mortensen
Kirsten Jensdatter
1701
1700
1755 Lyngby
1760 Lyngby
1908
!1909
Niels Michelsen
Kirsten Jørgensdatter
Bødker
 
1672
1674
1735 Solbjerg
1739 Solbjerg
!1910
1911
Søren Sørensen
Dorthe Christensdatter
1673
1684 Blenstrup
1737 Skibsted
1752 Skibsted
(Skibsted)
!1912
!1913
Niels Nielsen
Zidsel Rasmusdatter
1648
1648 Lyngby
1735 Lyngby
1724 Lyngby
(Lyngby) 8
!1914
1915
Anders Jensen
Margrethe Christensdatter
Kiær
 
1672 Terndrup
1675 Terndrup
1732 Lyngby S.
 
7
!1916
!1917
Peder Justesen
Maren Andersdatter
1679
1678
1738 Lyngby
1755 Lyngby
(Lyngby)
1918
1919
Stephan Jensen
Kirsten Rasmusdatter
1697 Lyngby
1697 Lyngby
1732 Lyngby
1741
(Lyngby) (2)
1928
!1929
Knud Poulsen
Maren Christensdatter
1644
1638
1725 Ø.Hornum
1724 Ø.Hornum
Gårdfolk (Øster Hornum)
!1930
1931
Villads Sørensen
Maren Jacobsdatter
 
Kjærulf
1646
 
1722 Dall
1700 Dall
Gårdfolk (Dall) (3)
1940
1941
Christen Pedersen
Signe Mogensdatter
Nørgaard
 
1673 Volsted
1684 Ellidshøj
1748 Ellidshøj
1759 Ellidshøj
(11)
1942
!1943
Oluf Andersen
Maren Nielsdatter
Kjær
 
1678
1691
1760 Ø.Hornum
1761 Ø.Hornum
Gårdfolk (Ø.Hornum) (6)
!1996
!1997
Christen Povelsen
Johanne Nielsdatter
!1998
!1999
Laurs Lauritsen
Maren Poulsdatter
(Ingstrup)
!2018
2019
Yde Christensen
Mette Andersdatter
1636
1653 Vejby
1712 Vejby
1723 Vejby
Gårdfolk (Vejby)
Tip8oldeforældre
!2224
2225
Oluf Jensen
Birgitte Pedersdatter
Aarhus
 
Århus?
1613 Tornby
1675 Hjørring
1667 Hjørring
Kapellan, rektor (Hjørring) (3)
!2226
2227
Christen Christensen
Ingeborg Christensdatter
Sæby
Bistrup
1625 Sæby
eft 1600 Hjørring
1688 Horne
1676 Horne
Præst (Horne-Asdal) 8
!2436
!2437
Jacob Clemensen
Lisbeth Hansdatter
1590 Roskilde
 
1658 Sandby
1661 Sandby
Præst (Sandby-Vrangstrup)
!2438
!2439
Jørgen Jørgensen
Barbara Nielsdatter Mule
Falster
 
1601 Stubbekøbing
 
1662 Odense
1703 Odense
Professor, præst (Odense, Aasum)
!2784 Niels Kiil 1660 Horne 1733 Horne Fæster
!3088
!3089
Peder Andersen
Anne Jespersdatter
(Tversted) (2)
!3090 Niels Christophersen 1631 1692 Tversted
3122
3123
Hans Pedersen
Anne Jacobsdatter
Saltum
Vordingborg
1614 Saltum
1640 Rubjerg
1694 Jelstrup
1797 Jelstrup
Præst (Jelstrup-Lyngby) 5
!3448
!3449
Niels Nielsen
Zidsel Rasmusdatter
1648
1648 Lyngby
1735 Lyngby
1724 Lyngby
(Lyngby) 8
!3450
3451
Anders Jensen
Margrethe Christensdatter
Kiær
 
1672 Terndrup
1675 Terndrup
1732 Lyngby S.
 
(Lyngby) 7
!3454 Peder Lundsgaard Fæstere
!3656
!3657
Peder
Peder Peens hustru
Peen
 
1639 Gudum
1644 Gudum
(3)
3662 Knud Nielsen 1655 Gunderup 1718 Gunderup (3)
!3688
!3689
Niels Nielsen
Mette Christensdatter
1684 Gunderup
1698 Gunderup
Gårdfolk (Gunderup) (5)
3690
3691
Laurits Lauritsen
Maren Sørensdatter
Urt
Gied
1630
1634 S.Tranders
1697 Gunderup
1712 Gunderup
Gårdfolk (Gunderup) (4)
!3694
!3695
Clemend Andersen
Dorthe Pedersdatter
 
1626
 
1704 Gerding
Møller (Gunderup) (5)
3696
3697
Peder Henrichsen
Kirsten Knudsdatter
1618 Blenstrup
1634 Blenstrup
1704 Volsted
1697 Volsted
(Volsted) (12)
!3698
!3699
Mogens Olufsen
Maren Nielsdatter
1648 Ellidshøj
1654
1702 Ellidshøj
1734 Ellidshøj
(Ellidshøj) (2)
3700
!3701
Anders Jensen
Johanne Olufsdatter
Kjær
 
1639
 
1708 Ø.Hornum
 
(Ø.Hornum) (5)
!3792
!3793
Lauritz
Anne Pedersdatter
Kræmmer
 
1641 N.Kongerslev
1645 N.Kongerslev
 
1722 N.Kongerslev
(N.Kongerslev) (4)
!3816
!3817
Michel Laursen
Ingeborg Thomasdatter
Bødker
 
1630
1639
1715 Solbjerg
1715 Solbjerg
(Solbjerg)
!3822
!3823
Christen Christensen
Bodil Christensdatter
(Blenstrup)
!3830
!3831
Christen Laursen
Maren Christensdatter
1705 Lyngby
1706 Lyngby
(Lyngby)
!3836
!3837
Jens Stephansen
Anne Jensdatter
1646
1666 Siem
1735 Lyngby
1731 Lyngby
(Lyngby) (5)
3838
3839
Rasmus Michelsen
Kirsten Nielsdatter
1660
1671 St. Brøndum
1722 Lyngby
1759 Lyngby
(Lyngby) (2)
!3856 Poul Pedersen før 1600 efter 1660 (Øster Hornum)
3862
!3863
Jacob Sørensen
Inger Christensdatter
 
Biersted
før 1617 Vadum
eft 1627
Gårdfolk (Dall) (3)
3880
3881
Peder Henrichsen
Kirsten Knudsdatter
1618 Blenstrup
1634 Blenstrup
1704 Volsted
1697 Volsted
(Volsted) (12)
!3882
!3883
Mogens Olufsen
Maren Nielsdatter
1648 Ellidshøj
1654
1702 Ellidshøj
1734 Ellidshøj
(Ellidshøj) (2)
3884
!3885
Anders Jensen
Johanne Olufsdatter
Kjær
 
1639
 
1708 Ø.Hornum
 
(Ø.Hornum) (5)
!4038
!4039
Anders Christensen
Anne Svendsdatter
1620
 
Gårdfolk (Vejby)
Tip9oldeforældre
!4450
4451
Peder Laursen
Inge Thomasdatter
 
Hjørring
1550
 
1618 Tornby
før 1639
Sognepræst (Tornby) 1
4454
4455
Christen Terkelsen
Karen Christensdatter
Bistrup før 1600
før 1600
1657 Hjørring
1688 Hjørring
Foged, rådmand, kæmner,
gårdfolk (Hjørring)
7
4878
!4879
Niels Hansen Mule
Barbara
ca. 1574
 
1616 Odense
 
Sognepræst (Onsbjerg)
6244
6245
Peder Selgensen Sørensen
Inger Hansdatter Mørk
ca. 1574 Saltum
1570 Saltum
1631 Saltum
1637 Saltum
Herredsfoged, Hvetbo (Saltum)
!6246 Jacob Christensen Vordingborg Præst (Rubjerg-Mårup)
!6902
!6903
Christen Laursen
Maren Christensdatter
1705 Lyngby
1706 Lyngby
!7324 Niels Knudsen 1624 Gunderup
!7380
!7381
Laurits Lauritsen
Magdalene
Urt
 
1593
1600
1667 S.Tranders
1663 S.Tranders
Gårdfolk (S.Tranders) (6)
7382
7383
Søren Nielsen
Maren Nielsdatter
Gied
 
1583
1601 Gunderup
1679 S.Tranders
1675 S.Tranders
Gårdfolk (S.Tranders) (3)
!7392 Henrich Nielsen 1574 Blenstrup 1650 Blenstrup (3)
7394
!7395
Knud Jensen
Karen Christensdatter
1594 Blenstrup
1610 Blenstrup
1655 Blenstrup
1678 Blenstrup
Gårdfolk (Blenstrup) (6)
!7400 Jens Jensen Kjær før 1679
!7676
!7677
Michel Knudsen
Kirsten Thomasdatter
7678
!7679
Niels Jacobsen
Johanne Nielsdatter
Møller
 
1630
 
1704
1712
(2)
!7724
7725
Søren Christensen
Else Andersdatter Kjærulf
Skriver
 
1535
før 1545 Vadum
1605 Ajstrup
1620-1631
Herredskriver, Kær (Ajstrup) (5)
!7760 Henrich Nielsen 1574 Blenstrup 1650 Blenstrup (3)
7762
!7763
Knud Jensen
Karen Christensdatter
1594 Blenstrup
1610 Blenstrup
1655 Blenstrup
1678 Blenstrup
Gårdfolk (Blenstrup) (6)
!7768 Jens Jensen Kjær før 1679
Tip10oldeforældre
!8902
!8903
Thomas Madsen
Johanne Laursdatter
 
1630 Hjørring
Rådmand (Hjørring) 5
!8908 Terkel Christensen Rådmand (Hjørring)
!8910
!8911
Christen Eriksen
Ellen Mogensdatter
Skriver
 
1540
1550
1599 Hjørring
1610 Hjørring
Skriver, ridefoged (Hjørring) 5
9756
9757
Hans Mikkelsen Mule
Mette Lauridsdatter Kotte
ca. 1525
ca. 1535
1602 Odense
1613 Odense
Borgmester, købmand, skibsreder (Odense)
!12488
12489
Søren Christensen
Else Andersdatter Kjærulf
Skriver
 
1535
før 1545 Vadum
1606 Ajstrup
1620-1631
Herredsskriver, Kær (Ajstrup)
12490
12491
Hans Laursen Mørk
Johanne Vognsdatter
1510 Saltum
1535 Hæstrup
1593 Saltum
1605 Vadum
Herredsfoged (Saltum)
!14760 Laurits Lauritsen Urt
!14764 Niels Gied 1555
!14766
!14767
Niels Jensen
Maren Pedersdatter
Smed
 
før 1629
 
(2)
!14788
!14789
Jens Pedersen
Kirsten Madsdatter
1561 Blenstrup
1565 Blenstrup
 
1652 Blenstrup
Gårdfolk (Blenstrup) (4)
!15356
!15357
Jacob
Kirsten
Møller
 
1600
 
1668
1678
15450
!15451
Anders Andersen Kjærulf III
Marin Bertelsdatter Hørby
1489 Vadum
1501
eft 1577 Vadum
eft 1540 Vadum
Herredsfoged, Kær (Vadum)
!15524
!15525
Jens Pedersen
Kirsten Madsdatter
1561 Blenstrup
1565 Blenstrup
 
1652 Blenstrup
Gårdfolk (Blenstrup) (4)
Tip11oldeforældre
19512
!19513
Mikkel Christensen Mule
Anna Jensdatter Bang
1537 Odense
1569 Odense
Borgmester (Odense)
!19514
19515
Laurids Kotte
Karen Lauridsdatter
ca. 1495
 
1542 Odense
1590
Købmand (Odense)
24978
24979
Anders Andersen Kjærulf III
Marin Bertelsdatter Hørby
1489 Vadum
1501
eft 1577 Vadum
eft 1540 Vadum
Herredsfoged, Kær (Vadum)
!24980 Lars Ovesen Mørk 1470 1434 Saltum Herredsfoged, Hvetbo (Saltum)
!24982
24983
Vogn Pedersen
Ingerd Jespersdatter Vognsen
1480 Hæstrup
1500 Hørby
eft 1543 Hæstrup
eft 1568 Hæstrup
(Hæstrup)
30900 Anders Andersen Kjærulf II 1450 eft 1494 Herredsfoged, Kær
Tip12oldeforældre
39024
39025
Christen Jensen Mule
Marine
før 1522 Odense
eft. 1522
Borgmester (Odense)
!39030
!39031
Laurids Poulsen
Kirsten Lauridsdatter
ca. 1460
ca. 1470
eft. 1515 Kerte.
1546 Kerteminde
Borgmester (Kerteminde)
49956 Anders Andersen Kjærulf II 1450 eft 1494 Herredsfoged, Kær
!49966 Jesper Vognsen Tordsen 1466 Hørby 1540 Hørby
!61800 Anders Andersen Kjærulf I 1420 1456 Vadum Herredsfoged, Kær (Vadum)
Tip13oldeforældre
78048 Jens Mule eft. 1487 Odense Rådmand (Odense)
!99912 Anders Andersen Kjærulf I 1420 1456 Vadum Herredsfoged, Kær (Vadum)
Tip14oldeforældre
!156096
!156097
Hans Mule
Edele
1387
 
eft. 1466 Odense
 
Borgmester (Odense)
# Navn Tilnavn Født Død Beskæftigelse Børn